Pitco SE14R-SSTC Solstice Floor Electric Fryer with Solid State Controls 40-50 lb./cap - 208v/3-ph, 22kW
Product image 1
1 / 3
Solstice Electric Floor Fryer
Common Questions & Answers
What are the dimensions?
It is 15-5/8" wide, 34-6/16" deep, and has a height of 39-3/4". The frypot is 14" by 14" with a total capacity of 40 to 50 pounds.
What are the electrical specifications?
It has 208 volts, 60 Hz, and 3-phase. It requires its own power cord and must be hardwired.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Solstice Electric Floor Fryer
Common Questions & Answers
What are the dimensions?
Pitco SE14R-SSTC Solstice Floor Electric Fryer with Solid State Controls 40-50 lb./cap - 208v/3-ph, 22kW | Jean's Restaurant Supply