Pitco SE18R-SSTC Solstice Floor Electric Fryer w/ Solid State Controls 70-90 lb./cap - 208v/3-ph, 22kW
Product image 1
1 / 5
Solstice Electric Fryer
   One popular option is the Solstice SE18R-SSTC electric floor fryer designed by Pitco, with digital controls and a filtration system. This whole unit is easy to operate, and will provide you with large amounts of goodies to serve your customers. The tank, front, door, and sides are all constructed of stainless-steel and it stands on 10" adjustable legs. A set of twin fry baskets is included. Then when you're not cooking, you can put those baskets up on the basket hanger. The basket hanger is removable.
Common Questions & Answers
What are the dimensions?
It is 19-5/8" wide, 34-6/16" deep, and has a height of 39-3/4". The frypot is 18" by 18" with a total capacity of 70 to 90 pounds.
What are the electrical specifications?
It has 208 volts, 60 Hz, and 3-phase. It requires its own power cord and must be hardwired.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Solstice Electric Fryer
Common Questions & Answers
What are the dimensions?
Pitco SE18R-SSTC Solstice Floor Electric Fryer w/ Solid State Controls 70-90 lb./cap - 208v/3-ph, 22kW | Jean's Restaurant Supply