Traulsen UHT72-LL-SB Undercounter Refrigerator Left Hinged Two Door w/ Stainless Steel Back 72" - 115V
Traulsen UHT72-LL-SB Undercounter Refrigerator
The self-contained refrigeration system uses R-134a refrigerant that runs o a 1/4 hp compressor. The standard operating temperature is between 34 to 38 degrees Fahrenheit. This temperature is maintained and regulated with the help of a 2" thick, high density, non-CFC foamed in place polyurethane, which insulates the cabinet.
Common Questions & Answers
What are the electrical requirements for this unit?
This unit runs on a 115 voltage. It has an 8' cord with a NEMA 5-15 plug attached.
What are the dimensions of this unit?
This unit has a width of 72", a depth of 31-1/8", and a height of 35-1/2".
Does this product have any warranties?
Yes, this unit comes with a 3-Year Parts and Labor Warranty and a 5-Year Compressor Warranty.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Common Questions & Answers