Used Restaurant Equipment - CaptiveAire A1-G10-1415 Make-Up Air fan 10" Blower, 1415 CFM - 115v
Product image 1
1 / 4
CaptiveAire A1-G10-1415 A Series - Modular Rooftop Filtered Make-up Air Fan
Used Unit - No Warranty. SOLD AS IS! NO RETURNS / EXCHANGES!
  • A-G10 Untempered Supply Unit with 10" Blower in Size #1 Housing
  • Supply Fan handles 1415 CFM @ 0.250" wc ESP
  • Fan runs at 562 RPM
  • Supply Motor: 0.333 HP, 1 Phase, 115 V, 60Hz, 7.0 FLA
  • ODP (Open Drip Proof) Down Discharge - Air Flow Right to Left
  • Sloped Filtered Intake for Size #1 Modular Untempered Supply Unit
    • 21.813" Wide x 44.375" Long x 23.375" High
    • Includes 2" MV EZ Kleen Metal Mesh Filters
Flashing size needed 21" x 21" (Sold Separately)
FEATURES & BENEFITS
  • Removable service doors on both sides
  • Vibration Isolation
  • Compact weatherproof design
  • Adjustable drive sheaves (belt drive units only which include pulleys and belts)
  • Horizontal or down discharge
  • 2" washable filters
  • Inlet screen
  • G90 galvanized steel
  • Adjustable drive sheaves
  • Disconnect switch
  • Lifting points
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Fan runs at 562 RPM
FEATURES & BENEFITS
  • Vibration Isolation
  • Compact weatherproof design
  • Horizontal or down discharge
  • 2" washable filters
  • Inlet screen
  • G90 galvanized steel
  • Adjustable drive sheaves
  • Disconnect switch
  • Lifting points
Used Restaurant Equipment - CaptiveAire A1-G10-1415 Make-Up Air fan 10" Blower, 1415 CFM - 115v | Jean's Restaurant Supply